Nyt vaihdetaan pehmoja ja lastenkirjoja!

Aika 21.03.2025 klo 14:00 – 18:00
Sijainti Salon taitokeskus, Rummunlyöjänkatu 2, Sinisen talon lisäsiipi, 24100 Salo
Järjestäjä Taito Varsinais-Suomi ry
Kuvassa lasten pehmoleluja ja lastenkirjoja.

Luvassa on alkuvuoden hauskin vaihturi-tapahtuma, sillä Salon taitokeskuksessa laitetaan nyt pehmolelut ja lastenkirjat vaihtoon!

Tuo max. yhteensä viisi ehjää ja puhdasta pehmolelua tai lastenkirjaa ja vie vastineeksi saman verran tai vähemmän. Tapahtuma onnistuu parhaiten kun jokainen kantaa vastuunsa siitä, että tavarat ovat käyttökelpoisia.

Salon taitokeskuksessa on järjestetty säännöllisesti vaihtureita jo vuosien ajan. Pehmo- ja lastenkirjavavaihturit ovat jo kymmenes vaihturitapahtuma ja tällä tapahtumalla haluamme olla osa Salon kaupungin lastenkulttuurin maaliskuuta. Aiemmin vaihtureissa on vaihdettu muun muassa keskeneräisiä käsitöitä, kesämekkoja, lankoja, kankaita, talvitakkeja, neuleita, joulukoristeita ja taidetta.

Tuemme vaihtureilla kestävää kehitystä ja osallistumme osaltamme kiertotalouteen. Toimitamme ylimääräiset pehmot ja kirjat kierrätykseen tai hyväntekeväisyyteen.

 

Pehmoleluja ja lastenkirjoja voit tuoda tapahtumaan jo ennakkoon, varsinainen vaihturipäivä on kuitenkin vasta perjantaina 21.3. klo 14 – 18.

Vaihtureita otetaan vastaan seuraavasti:

Ti 18.3. klo 12 – 19

Ke 19.3. klo 10 – 17

To 20.3. klo 10 – 17

Pe 21.3. klo 10 – 18

 

Pehmo- ja lastenkirjavaihturit

Pe 21.3. klo 14 – 18


 

Salon taitokeskus

Rummunlyöjänkatu 2

Lisätiedot: 
Minna Lehtovaara / Salon taitokeskus 
040 849 9648 / salo@taitovarsinaissuomi.fi